Yabancı Dilde “Akıcı” Olmak: Akıcılığa Giriş [1/3]

Farklı yorumlara çok açık olan, sınırlarının belirgin bir şekilde çizilemediği fakat görüldüğünde kendini belli eden “akıcılık” üzerine, üç bölümden oluşan bir yazı dizisi ele alalım istedik. Yazımızın ilk bölümünde, hedef dilinizdeki akıcılığa giriş sürecine en etkili şekilde nasıl başlayabileceğinize, kısa ve özet bir anlatımla değindik.

Akıcılık Nedir?
Hedef dilinizi, ana dil olarak konuşan konuşmacılarla: zorlanmadan, detaylı ve derin bir sohbet sürdürebilme becerisidir, akıcılık.
Bu olgu çoğunlukla araba sürmeye benzetilir. Araba sürmeye yeni başlanıldığında; sürücü adayı frene basmaya odaklanır, “vitesi atabildim mi acaba?” gibi düşünceler ve tereddütlere sahip olur. Bu süreç esnasında; sürücü adayı, yoldan gözünü alarak, araba içerisindeki başka bir durumla uğraşır veya aynalara bakmayı unutabilir. İşte bu öğrenim sürecindeki, her şeyin yolunda olup olmadığına dair hissedilen şüphe, akıcılık aşamasında yoktur.
Sürüş öğrenildiğinde: doğrudan, sürülür.

Akıcı Konuşma Yolunda Ezberlemeniz Gereken 5 Konu:
1) Temel İfadeler:
“Adın ne? Nasılsın? Nerelisin? Kaç Yaşındasın?” gibi soruları öğrenip, bu soruların yanıtlarını öğrenmek ve bu cevapları içselleşene kadar tekrarlayarak çalışmak dili yaşamanızın ilk yollarından biridir. Bu soruları kendinize sormakla işe başlayabilirsiniz veya hiç bilmediğiniz birine bu ifadeleri öğreterek, öğrenmeye çalışabilirsiniz.

2) Temel Sıfatlar:
Sıfatı hatırlayalım,
“İsimlerin önüne gelerek isimleri renk, şekil, durum, sayı vb. yönlerden niteleyen veya belirten sözcüklere sıfat (ön ad) denir.”
“Hızlı, eski, kalın, kırık, uzun” gibi kelimeler sıfatlara örneklerdir. Bu sıfatları; kendi kendinizle yaptığınız sohbetlerde, sizi çevreleyen eşyaları veya kişileri tanımlarken kullanarak ve defalarca tekrar ederek aklınıza kazıyabilirsiniz.

3) Temel Edatlar:
Edatı hatırlayalım,
“Kendi başlarına anlamı olmayan, kendisinden önceki sözcüklerle bağıntı kurarak, cümle içinde anlam kazanan sözcüklere edat (ilgeç) denir.”
Üzere, için, gibi, diye, kadar, yalnız gibi kelimeler edatlara örneklerdir. Akıcılığın ikinci aşaması olan, sohbetleri birbirine bağlayabilmek için gerekecek bağlaçlardan önce, hedef dilinize girişte bağlaçlar yerine edatlara odaklanmalısınız.

Olly Richards’ın hazırlamış olduğu 7 İtalyanca edattan oluşan bir görsel.

4) Temel, En Sık Kullanılan Fiiller:
“Gitmek, gelmek, içmek, yemek yemek, uyumak, başlamak” gibi kelimeler temel fiillere verilebilecek örnekler olup, yabancı dilde akıcılık yolunda en elzem konulardandır. Fiilleri pratik yapabilmek için telegrafik konuşmalardan çekinmemelisiniz. Telegrafik konuşmaya bir örnek:
Sen gel. Top oynamak. Sahada.

5) Temel, En Sık Kullanılan Kelimeler:
Hedef dilinizde en çok kullanılan 1000 kelimeyi bulmakla işe başlayabilirsiniz. Hedef diliniz Farsça ise, Google’a “1000 Persian Beginner Words” yazabilirsiniz. “Ev, araba, yemek, tarih, ülke, sanat, üniversite” gibi kelimeleri bilmek ve duyduğunuzda anlayabilecek kadar bu kelimelere aşina olmak, duyduğunuz cümleleri anlayabilmenizi sağlamak için önemlidir.

Başlangıçta, kelimelerin zıt anlamlarını öğrenmek yerine olumsuzluk ekini ve “şey” kelimesini öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Böylece anlatmayı istediğiniz birçok sıfatı tarif etme yoluna giderek, fazlaca pratik yapabilirsiniz. Bu, dünya çapında birçok çokdilli(polyglot) bireyin uyguladığı, hedef dilinizin her aşamasında işe yarayacak bir adımdır.
Diyelim ki, sadece “dar” kelimesini biliyorsunuz ve “geniş” demeye çalışıyorsunuz.
Durup “geniş” kelimesini zihninizde yoktan var etmeye çalışmak yerine “dar olmayan şey” dahi demeye çalışmak, mesajı karşıdakine taşırken sizin öğrenim mekanizmanıza katkıda bulunacak. Akıcılığın önemli unsurlarından birisinin, “mesajı karşıdakine aktarmak” olduğunu unutmamalısınız.
“Hoparlör” kelimesini unuttuğunuzda da, “müzikleri dinlediğimiz, ses çıkaran şey” demeye çalışmak, bu metotu uygulama yollarından bir diğeridir.

[Yazının devamını en kısa zamanda yükleyeceğiz.
Devamı yüklendiğinde haberdar olmak için abone olabilirsiniz.]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: