Genel Hatlarıyla: Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle, bilmeniz gereken bir şey varsa;
o da “edinme” ve “öğrenme”
terimleri arasındaki farktır.

Edinme: Sürecin farkında olmadan dili içselleştirmeniz veya sıradanlaştırmanızdır. Edinmeyi, çocukların ana dillerini öğrenme süreci olarak düşünebilirsiniz.
Anlam odaklı etkileşim aracılığıyla edinme sürecinde, “anlamaya” odaklanılır ve dilbilgisine odaklanılmaz.
Öğrenme: Kuralların ana hatlarını oluşturduğu, bilinçli bir süreçle hedef dilinize alışmaktır. Dil kurslarına gitmeniz, “öğrenme” sürecini başlattığınız anlamına gelebilir.
Öncelikli olarak dilbilgisine, daha sonra anlama odaklanılır.

1) Dil öğrenme hedefleri belirleyin.
Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki, dil öğrenme sürecinde hedef belirleyen bireyler başarıya ulaşmada geri kalanlara göre daha yüksek bir orana sahip.
Özgül(Spesifik) Hedefler:
Kaç dakika çalışacağınızı planlamaktansa, neye çalışacağınızı belirleyin.
“Bu hafta 40 Fransızca hukuk terimi öğreneceğim.”
Kısa Zamanlı Hedefler:
Nihai bir hedefe sahip olmak güzeldir(‘İspanyolca’yı 1 yılda öğreneceğim’ gibi), ama böylesi uzun hedefler sizi günlük yaşamınızda motive edemeyebilir. Her haftanıza, ayınıza; nihai hedefinizin bir kısmında yapmanız gerekeni sığdırın.
“Bu hafta İspanyolca sayılar konusunu bitireceğim.”
Kendinizle Yarışmak:
“Pazar günü gece 10’a kadar 30-50 arası Çince kelime öğreneceğim” demek, sizi en az 30 kelime öğrenmeniz, en fazla da 50 kelime öğrenmeniz sonucunda mutlu edecek bir hedef seçimidir.
Hedeflerinizi Yazın:
Vaktinizi çokça geçirdiğiniz odaların en görünür yerlerine, hedeflerinizi asın ve girip çıktıkça onlara maruz kalın.

Diller üzerine bir takip defteri.

2) Doğru Kelimeleri Öğrenin.
Diller, onbinlerce veya yüzbinlerce kelimeden oluşuyor. Lakin bir dilde akıcı veya yetkin olabilmek için bu seviyede kelime bilmenize gerek yok. “En çok kullanılan 1000 kelime” listelerine çalışmak en mantıklısı olabilir. Çünkü 1000 kelime günlük yaşamın yaklaşık %85’ini oluşturuyor.
Yeni bir dile başlarken, en çok kullanılan 1000 kelime gibi listelere odaklanırsanız, anlama becerileriniz şaşırtıcı biçimde artacaktır. Tavsiyedir. 🍀
Memrise, Anki gibi uygulamalar kullanarak bilmeniz gereken bütün kelimeleri öğrenebilirsiniz. Memrise kullanma rehberimiz için ise buraya tıklayabilirsiniz.

3) Akıllıca Çalışın.
Kelime kartları dil öğrenim sürecinizde işinize çok yarayacaktır. Barış Özcan’ın Kelime Kavanozu videosundaki uygulamayı, hayatınıza katmanızı öneririz.

4) Günlük Yaşamınızda Hedef Dilinizi Kullanmaya Başlayın.
Dile yeni başladığınızda bunu yapmak zor görünebilir ama, bildiğiniz kalıpların veya kelimelerin günlük yaşamda karşılığını bulmak, o kelimeleri zamanla aklınıza kazımanıza yardımcı olacaktır.

YouTube’da:
Hedef dilinizi konuşup, sizin ilgi alanlarınızda video çeken kanalları bulun ve YouTube’a üye olarak kanalınızdaki ana sayfayı bu gibi videolarla doldurun. Hedef diliniz Almanca ise ve siz de mühendislik alanıyla ilgileniyorsanız, YouTube anasayfanızı bu alandaki Almanca içeriklerle doldurmaya odaklanın, uzun vadede inanılmaz katkısı olacaktır. 🌼
Bu videolardaki veya çeşitli radyo programlarında konuşulanları anlayamayabilirsiniz ama bu yolla, hedef dilinizin:
-Ses uyumunu kulağınıza alıştırabilir,
-Öğreneceğiniz sık kullanılan kelimeleri cümleler içerisinde duyabilir,
-Tonlamalar
gibi birçok konuyu daha farkında olmadan edinebiliirsiniz.

Ücretsiz Duolingo uygulaması ile dil öğrenerek, sürecin takibini defterle yapmak, şahane olacaktır!

5) Hedef Dilinizi Konuşan İnsanlarla İletişim Kurun.
Lisanlar Topluluğu olarak oluşturduğumuz, ücretsiz Telegram pratik gruplarımıza katılarak hedef dilinizi konuşmaya çalışan diğer insanlarla iletişimde kalabilirsiniz. {Buraya tıklayınız.]
Cambly, italki, Rosetta Stone vb. uygulamalar aracılığıyla da hedef dilinizi, ana dil konuşmacılarıyla konuşarak geliştirebilirsiniz.

6) Hedef Dilinizin Konuşmacılarının Kültürlerini, Yaşam Biçimlerini Öğrenin.
Bir dili anlamak, kağıt üzerinde yazan bütün sözcükleri anlamaktan ibaret değildir elbette. Bu yüzden, hedef dilinizin konuşmacılarının; kültürleri, yaşam biçimleri, tarihleri, inanışları hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Bu bilgi toplama sürecini Türkçe üzerinden de halledebilirsiniz.

7) Kendinizle Sohbet Edin.
Bu yöntem, birçok çokdilli(poliglot) bireyin tercih ettiği bir uygulama biçimidir. Kendi kendinize adres sorup, tarif etmekten tutun: pasta tarifi vermekten, plaka kodu söylemeye kadar pek çok değişken yaratabilirsiniz. Kendinize ne yaptığınızı, ne yapacağınızı sormakla işe başlayabilirsiniz. Bu süreçte telaffuza takılırsanız eğer Forvo üzerinden telaffuzunuza çalışabilirsiniz.

Özetle: Hedef diliniz aracılığıyla, ilgilendiğiniz alanlardaki içeriklere kendinizi sık ve düzenli olarak “giri”ye maruz bırakmak.

*giri: veri/bilgi girişi. (eş anlam: girdi, ingilizce: input)

Umuyoruz yararlı bir içerik olmuştur,
beğendiyseniz paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.
Sevgiler!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: